Při kávě s mým kamarádem, majitelem středně velkého podniku, jsme probírali investice do zdraví a prevence. Jako většina lidí, kteří investovali svoje prostředky a velkou energii k vybudování firmy, i on se netvářil na mé názory, ohledně návratnosti podobných investic do zdraví, vůbec nadšeně. Rozhovor ukončil větou: „Lidi dostávají výplatu, tak ať si podobný nesmysly platí ze svého…“. S úsměvem a přáním pěkného dne jsme se v klidu rozešli.
Za 2 měsíce jsem měl od dotyčného telefon, v kterém mě prosil o pomoc. Dva z jeho zásadních zaměstnanců, kteří pracovali jako vrchní řezníci na jatkách, byli v pracovní neschopnosti pro těžké bolesti zad z přetížení. Začala mu tím kolabovat jedna směna z trojsměnného provozu. Byl opravdu zoufalý. Dotyční tedy zahájili intenzivní fyzioterapii, trvající 5 týdnů. Pak byli schopni nastoupit zpět do zaměstnání. Jednouchými počty jsme u další kávy s kamarádem zjistili, že jeho škoda na obchodu za 5 týdnů činila 300 tis. korun.
Bolesti zad jsou podle mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) nejčastější příčinou pracovní neschopnosti trvající déle než 1 měsíc. Při pravidelné fyzioterapeutické péči (1-2x měsíčně) se riziko takové pracovní neschopnosti sníží 20x!
Začali jsme tedy počítat. Při investici do 2 zaměstnanců v podobě 1 fyzioterapie měsíčně, by mu částka 1700 Kč zachránila zisk 300 tis. korun za 1 měsíc!
Podobná zkušenost jistě není příjemná. Vede však k jednomu zamyšlení. V mnoha případech jsme ochotni investovat nemalé prostředky do péče o naše materiální statky (servis auta, péče o zahradu, o dům, atd.). Zapomínáme však, že při kolapsu zdraví a pracovní ne schopnosti jsou naše ztráty mnohem razantnější a mnohdy nevratné. Auto koupíme nové, zdraví máme geneticky dané jen jedno!
Výše uvedené řádky jsou věnovány všem, především pak všem pragmatikům, kteří nevěří v návratnost investic do prevence.
Přeji vám všem mnoho zdraví, které mějte ze srdce rádi.
Váš Petr Nepraš MUDR